Sprawdź co zatruwa Twoje zdrowie - o cząstkach BPA | Crystal Water

Co zatruwa Twoje zdrowie

Co zatruwa Twoje zdrowie

Czy wiesz z czym masz styczność codziennie, a co zatruwa Twoje Zdrowie?

Pijesz wodę z butelki i używasz plastikowych opakowań? Przeczytaj koniecznie!

Kiedyś żywność sprzedawano w torebkach papierowych, a mleko czy śmietanę kupowaliśmy w szklanych butelkach, jednak te czasy minęły bezpowrotnie. Dziś triumf święci wszechobecny plastik, który zagraża zdrowiu naszemu i dzieci!

Wielu ludzi wybiera w sklepie wodę w butelce, ponieważ jest wygodna, tania i podobno czysta. Ci ludzie nie wiedzą o jednym… Tworzywo, z którego są wykonywane plastikowe opakowania na mleko, wodę, żywność oraz butelki dla dzieci zawiera trujące związki, bisfenole (BPA)!

BPA (bisphenol-A) stosuje się do produkcji twardego, przezroczystego, lekkiego plastiku poliwęglanowego, z którego potem robi się np. niezniszczalne butelki, pojemniki na żywność, a także butelki dla niemowląt.

Cząsteczki BPA przedostają się do jedzenia lub wody trzema drogami:

● pokarmową – szczególnie, gdy plastikowa butelka zostanie podgrzana w samochodzie, wystawiona na słońce, czy podczas podgrzewania mleka dla dziecka najwięcej bisfenoli przedostaje się do wody. Jednak pamiętaj, że woda rozpuszcza wszystko i nawet jeśli woda stoi w chłodnym miejscu w plastikowej butelce i tak rozpuszcza w sobie bisfenole, które są trujące!

Uważaj szczególnie na plastikowe czajniki do gotowania wody, zwłaszcza, butelki do karmienia dzieci!

● oddechową – BPA znajduje się w farbach, lakierach i niektórych klejach.

● przez skórę – BPA to składnik papieru, na którym drukuje się paragony, butelek do wody oraz pojemników na żywność.

BPA TO TRUCIZNA!

Badania wykazały, że styczność ze związkami BPA we wczesnym wieku, nawet w bardzo małych dawkach, powoduje zmiany w komórkach i tkankach:

● wczesne dojrzewanie u dzieci, zwłaszcza dziewczynek (ze względu na to, że BPA podobny jest do estrogenu)

● rak piersi i prostaty!

● u mężczyzn zaniża poziomu testosteronu we krwi, zaburza libido, powoduje problemy z erekcją!

● zaburzenia w zachowaniu ( ADHD)!

● zmiany w systemie odpornościowym!

● problemy metaboliczne!

● zaburza prawidłowe funkcjonowanie hormonów tarczycy!

● przyczynia się do chorób serca!

Wyniki badań przeprowadzonych przez m.in. Peninsula College of Medicine and Dentistry w Anglii oraz Uniwersytetu Exeter w Missouri w USA pokazują, że BPA jest groźniejszy niż do tej pory sądzono. Takie kraje jak Kanada, Australia, USA i Anglia starają się o wycofanie z rynku produktów zawierających ten niebezpieczny związek. Jeśli chodzi o Polskę to nie ma zainteresowania nad wycofaniem z obiegu produktów z tym środkiem.

Zawsze wybieraj butelki lub opakowania szklane lub oznaczone specjalnym symbolem BPA FREE.

Jak rozpoznać czy butelka lub opakowanie zawiera BPA?

Sprawdź oznaczenie na etykiecie lub bezpośrednio na opakowaniu. Niewielki symbol graficzny w kształcie trójkąta, a w zasadzie tylko umieszczona w jego centrum cyfra – od 1 do 7, powie Ci z jakiego tworzywa zostało wykonane opakowanie i czy rzeczywiście jest ono dla Ciebie bezpieczne.

1/ PET, PETE – to oznaczenie spotykane najczęściej, Woda przechowywana w tym opakowaniu zawiera małą ilość bisfenoli, dlatego unikaj wysokich temperatur w pobliżu tego opakowania i używaj ich tylko jeden raz.

2/ HDPE, PE-HD – Pudełka, czy opakowania z tym oznaczeniem bez przeszkód możemy powtórnie używać.

3/ PVC, V – Absolutnie unikaj! Zawiera i wydziela wiele bardzo szkodliwych związków chemicznych, w tym bisfenol A, ołów, Aalany, dioksyny, rtęć i kadm. Powiązany z czynnikami rakotwórczymi, zaburzającymi działanie hormonów i wywołującymi choroby.

4/ LDPE, PL-LD – Dozwolony jest do powtórnego użytku, jednak nie jest tak bezpieczny jak tworzywa 2 i 5.

5/ PP – Wraz z tworzywem nr 2, czyli HDPE uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików. Często spotykany w opakowaniach żywności.

6/ PS –  Najbardziej znany jako styropian. Absolutnie unikaj! Produkty te zawierają syren, toksynę atakującą mózg i układ nerwowy. Ma szkodliwy wpływ na czerwone krwinki, nerki i wątrobę. Syren pojawia się również w wydychanym dymie tytoniowym, spalinach samochodowych, wodzie pitnej i oparach z materiałów budowlanych!

7/ PC lub INNE – Absolutnie zakazane! Są to produkty, przy których produkcji na pewno użyto BPA. Oznaczenia numerem 07 można znaleźć na dużych baniakach na wodę, butelkach dla niemowląt, kubkach z dzióbkiem dla dzieci, butelkach na wodę do wielokrotnego użytku, butelkach na soki, powłokach ochronnych w puszkach i wielu innych. Poliwęglany są również wykorzystywane przy produkcji przeróżnych opakowań, puszkach do napojów.

Badania przeprowadzone przez CDC w ubiegłym roku wykazały obecność BPA w moczu u 93 procent badanych!
Zadbaj o zdrowie Swoje i dzieci! Wyeliminuj jak najwięcej plastikowych opakowań ze Swojego otoczenia! Jeśli koniecznie musisz użyć plastiku sprawdź, czy jest dla Ciebie szkodliwy!