Woda - to dzięki niej możesz żyć - Funkcje wody w organizmie człowieka!

To dzięki niej możesz żyć!

To dzięki niej możesz żyć!

Woda jest absolutnie podstawowym elementem życia na ziemi. Bez niej nie istnieje żadne życie, nie ma roślin, zwierząt, ludzi… Bez wody Ziemia staje się jałową pustynią.


Sam człowiek potrzebuje dobrej, zdrowej wody, żeby żyć i żeby wszystkie narządu funkcjonowały tak, jak zostały do tego stworzone. Zauważmy, że jej zawartość w organizmie wynosi od 70 do 90% i zmienia się z wiekiem; w trzymiesięcznym płodzie znajduje się około 90%, u noworodka około 80%, a u człowieka dorosłego 70% wody. Człowiek od momentu stworzenia jest zależny całkowicie od wody.

Woda występuje w każdej, pojedynczej, nawet najmniejszej komórce ciała. W zależności od narządu czy tkanek i ich funkcji, jej zawartość jest różna i ma inne funkcje.

Podstawowe funkcje wody w organizmie można zamknąć w kilku punktach:

● głęboko nawilża skórę i narządy,
● reguluje temperaturę ciała i pracę narządów wewnętrznych,
● wyrównuje ciśnienie krwi,
● oczyszcza organizm z toksyn,
● reguluje cholesterol i poziom cukru we krwi,
● wspomaga odchudzanie,
● rozpuszcza pokarm.

Woda wypełnia każdą komórkę Twojego ciała – nawadnia ją, regeneruje, pobudza do życia!

Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, lecz bez wody zaledwie kilka dni. Niewystarczająca ilość spożywania wody, doprowadza do szybkiego odwodnienia – niedobór wody wynoszący około 10% masy ciała powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną, a utrata 20% może nawet doprowadzić do śmierci!

Dzienne zapotrzebowanie człowieka wynosi średnio 2,5 litra wody. Całość wody znajdującej się w naszym organizmie wymieniana jest w ciągu 20 dni. Możesz sprawdzić, czy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony – to bardzo proste. Jeśli chce Ci się pić – oznacza to, że Twoje ciało już jest odwodnione i domaga się wody. Siedzący tryb życia, brak uprawiania sportów mogą wpłynąć na zmniejszenie pragnienia, dlatego czy chce Ci się pić czy nie – pij! I to szklankę co godzinę. Dla zdrowia.