Jaki wpływ na nasze zdrowie mają zanieczyszczenia wody?

Jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć zanieczyszczenia wody?

Jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć zanieczyszczenia wody?

Bez Wody nie ma życia. Życie roślin i zwierząt zamiera, a ziemia staje się pustynią. Ciało człowieka w około 70% składa się właśnie z Wody. Dociera ona do każdej komórki naszego ciała dostarczając jej składniki odżywcze i odprowadzając produkty przemiany materii. To dzięki niej możemy żyć, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby Woda którą pijemy była jak najzdrowsza.

Niestety w większości polskich miast to, co leci z kranu niewiele ma wspólnego z czystą i przede wszystkim zdrowym płynem. Woda jest najlepszym znanym rozpuszczalnikiem, to oznacza, że może wyglądać na czystą, ale zawierać wiele szkodliwych substancji. Dla naszego bezpieczeństwa w każdym domu powinna być zamontowana jak najlepsza stacja uzdatniania wody. Tylko użycie specjalnych filtrów potrafi zatrzymać przemysłowe zanieczyszczenia Wody, które nie ulegają degradacji w procesach zachodzących w miejskich oczyszczalniach.

Takie zanieczyszczenia jak ścieki przemysłowe, śmietniska, wysypiska, sztuczne nawozy używane w rolnictwie, mogą się także dostawać do źródła ujęć. W wielu miastach nie da się wypić Wody z kranu, nawet po jej przegotowaniu. Rzeki i jeziora, z których pobierana jest Woda w miastach, zawierają wiele szkodliwych związków chemicznych. Picie z takich ujęć grozi powstawaniem różnego rodzaju alergii, nowotworów i zmian w komórkach naszego ciała, doprowadza również do zmian genetycznych. Gdy pijemy taką „wodę”, związki chemiczne, które nie ulegają procesom oczyszczania i uzdatniania w miejskich oczyszczalniach, stopniowo i powoli zatruwają nasze organizmy.

Nawet, jeśli ujęcie jest głębinowe, to woda będąc w zbiorniku po jej wydobyciu narażona jest na wpływ środowiska i skażeniu bakteriami lub innymi mikro-ustrojami, musi być więc chlorowana. Związki chemiczne przechodzą przez filtry wykorzystywane w miejskich oczyszczalniach, więc ciągle nie będzie to woda czysta chemicznie. Taką wodę możemy oczyścić tylko za pomocą specjalnych filtrów zamontowanych w swoim domu.

 

Jakie zanieczyszczenia wypijamy razem z wodą z kranu i jaki to ma wpływ na zdrowie człowieka?

  1. Chlor i jego związki mogą powodować powstawanie alergii dróg oddechowych i układu pokarmowego. Wpływają    one na strukturę śluzówek, pozwalając na przenikanie alergenu do krwi, wywołują ataki astmy i kataru u chorych z alergią.
  2. Kadm, który niszczy układ krwiotwórczy oraz nerki.
  3. Ołów i mangan są toksycznymi pierwiastkami rakotwórczymi, które wpływają na centralny układ nerwowy.
  4. Nikiel jest najczęstszym alergenem w chorobach kontaktowych skóry oraz alergii układu pokarmowego i płuc.
  5. Siarczany, pochodzące z zanieczyszczeń przemysłowych, niszczą śluzówkę dróg oddechowych i ułatwiają powstawanie alergii. Powodują także ataki astmy.
  6. Azotany z nawozów i ścieków przemysłowych powodują między innymi methemoglobinemię u niemowląt.
  7. Fluor uszkadza nerki, zmniejsza odporność na infekcje, sprzyja rozwojowi alergii, uszkadza centralny układ nerwowy, sprzyja powstawaniu zawałów serca. Fluor odkłada się w kościach powodując zwiększoną kruchość i łamliwość kości. Z upływem czasu powstają w tych miejscach zwapnienia, które objawiają się bólami kręgosłupa i stawów. Fluor kumuluje się w łożysku ciężarnych i jest niebezpieczny zarówno dla matki, jak i płodu, sprzyja powstawaniu wad wrodzonych i później nowotworów.

Nigdy nie mamy pewności co leci z naszych kranów, możemy być przekonani, ze woda jest czysta, albo wybrać dodatkowe zabezpieczenie w postaci zamontowania filtrów. Z doświadczenia powiem, że mając rodzinę i maleńkie dziecko nie wyobrażam sobie podejmować tak dużego ryzyka. Nawet oczyszczalnie ścieków nie są już w stanie zagwarantować nam tego, że woda w kranach jest czysta.

Zobacz artykuł: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/przedsiebiorstwa-wodociagowe-nie-gwarantuja-jakosci-wody-pitnej,706528.html

 

A Ty? Podejmiesz ryzyko?