Kiedy ziemia się kształtowała… o wodzie w ujęciu wartości!

Kiedy ziemia się kształtowała…

Kiedy ziemia się kształtowała…

Ziemia była ogromną kulą lawy, kiedy powstawała, zatem nie było na niej wody – wzięła się ona prawdopodobnie z komet, które spadały na jej powierzchnię przez miliony lat.

Ziemia stanowi zamknięty system, tzn., że rzadko traci zasoby wodne. Taka sama ilość wody występuje dziś, jak i milion lat temu. Niewiarygodne! Woda pokrywa aż 70,8% powierzchni Ziemi, przy czym do picia nadaje się tylko ok. 2,5% wody słodkiej. Reszta, czyli 97,5% to woda słona (morska). Proporcje te nie są zbyt korzystne dla nas, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że prawie 69% wody pitnej i tak występuje w postaci lodu usytuowanego na Biegunie Północnym i Południowym.

Woda jest wyjątkową substancją  absolutnie niezbędną do życia. Jako jedyna substancja na świecie występuje w trzech stanach skupienia: ciekły, stały i gazowy.

Możemy żyć bez pożywienia ok. 40 dni, natomiast bez wody tylko kilka dni. Utrata 1% wody w organizmie ujawnia się odczuwaniem pragnienia. Tracąc 10% wody organizm już znajduje się w niebezpieczeństwie i życie jest zagrożone.Spadek o 20% całkowitej ilości wody w organizmie powoduje śmierć. Pierwsze objawy to senność, zmęczenie oraz oczywiście pragnienie.

Obecnie woda słodka z rzek jest bardzo zanieczyszczona. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie dbamy o to, gdzie wyrzucamy odpady. Woda jest najdoskonalszym rozpuszczalnikiem, dlatego toksyczne substancje błyskawicznie dostają się do obiegu.

1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody. Dlatego właśnie musimy dbać o naszą wodę, podchodzić do niej z szacunkiem i troską. Dzięki tej unikalnej substancji możemy żyć, a to jakie będzie to życie- zależy od nas.